Rukousvastaukset

Julkaistu 31 03 2025 - 08:22 by

Ja Jumala sanoi: ”Kasvakoon maa vihantaa, ruohoja, jotka tekevät siementä, ja hedelmäpuita, jotka lajiensa mukaan kantavat maan päällä hedelmää, jossa niiden siemen on”. Ja tapahtui niin.(Gen 1:11)

Jumala sanoi tämän toisena päivänä, mutta se tapahtui vasta kuudennen päivän jälkeen:

Tämä on kertomus taivaan ja maan synnystä, kun ne luotiin. Siihen aikaan kun Herra Jumala teki maan ja taivaan, ei ollut vielä yhtään kedon pensasta maan päällä, eikä vielä kasvanut mitään ruohoa kedolla, koska Herra Jumala ei vielä ollut antanut sataa maan päälle eikä ollut ihmistä maata viljelemässä, vaan sumu nousi maasta ja kasteli koko maan pinnan. Silloin Herra Jumala teki maan tomusta ihmisen ja puhalsi hänen sieramiinsa elämän hengen, ja niin ihmisestä tuli elävä sielu.
(Gen 2:4-7)

Joten Jumala sanoo asioita jotka ovat , mutta jotka tulevat esiin myöhemmin, jos tarkkan luet Ensimmäisen mooseksen kirja 1, ja toisen luvun niin näet sen.

Siksi voit paremmin ymmärtää Jeesuksen lupauksen rukousvastauksista:

Sentähden Minä sanon teille: kaikki, mitä te rukoilette ja anotte, uskokaa saaneenne, niin se on teille tuleva.(Mar 11:24)

ja myös Apostoli Johanneksen sanat:
”Ja jos me tiedämme hänen kuulevan meitä, mitä ikinä anommekin, niin tiedämme, että meillä myös on kaikki se, mitä olemme häneltä anoneet.”
(1Jn 5:15)

On myös hyvä mietiskellä näitä sanoja, ”Minä Olen Herra sinun parantajasi” ja ”Hän parantaa kaikki sinun sairautesi”
Psalmi 103:3 2.Moos:15:27

Mutta kaikki nämä lupaukset ovat meille ON Jeesuksen Kristuksen kautta.

Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta – se on Jumalan lahja -
(Eph 2:8)

Päivän Sana

Ja Hänen tykönsä pyhäkössä tuli sokeita ja rampoja, ja Hän paransi heidät.

Kategoriat

Ulkoiset linkit

RSS Feeds

Etsi tästä sivustosta